Kiedy zacząć przygotowania do ubiegania się o dotacje?

Dotacje dla firm są szansą na rozwój i zwiększenie atrakcyjności firmy na rynku. Dają szansę pozyskania pieniędzy, z których można sfinansować zarówno bieżącą działalność jak i planowane inwestycje. Sama procedura związana z przyznawaniem dotacji trwa jednak długo, także bardzo czaso- i pracochłonne są przygotowania do złożenia wniosku o dotację. Z tego też względu, większość przedsiębiorców posiłkuje się firmami zewnętrznymi, zajmującymi się tego rodzaju tematyką. Firmy te nie tylko pomagają w napisaniu wniosku i skompletowaniu do niego niezbędnych dokumentów, ale także są bardzo przydatne przy rozliczaniu dotacji, co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.

Czas… START

Dotacje dla firm są szansą na rozwój i zwiększenie atrakcyjności firmy na rynku

Autor zdjęcia: jurvetson

Nie jest tak, że z wielomiesięcznym wyprzedzeniem można stwierdzić, kiedy i na co przyznawane będą środki. Dla osób niezorientowanych w temacie i nieśledzących na bieżąco informacji na ten temat, ciężko może być stwierdzić, kiedy ruszy dany konkurs. A wiadomo, że zamierzając przeprowadzić określone działania, warto byśmy znali, choć przybliżone ramy czasowe.

Na ogół informacje o naborze wniosków ukazują się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem (więcej: http://www.parp.gov.pl/rok-2015). Dla potencjalnych beneficjentów jest to, więc czas, w którym mogą zebrać wymagane dokumenty i opracować wniosek (nie zapominając o wymaganych do niego załącznikach, na przykład biznes planie). Mając jednak bieżące zadania związane z prowadzeniem swojej firmy nie jest to wcale dużo czasu. Ciężko, bowiem oczekiwać, że przedsiębiorca porzuci swoje obowiązki i cały swój czas poświęci przygotowaniom do ubiegania się o dotacje dla firm (więcej informacji pod linkiem: http://www.strategor.pl/). To przecież nierealne i szybko może odbić się czkawką. Niedopilnowane prace, zlecenia niewykonane na czas – to z pewnością coś, do czego żaden przedsiębiorca nie powinien dopuścić.

Wniosek złożony i co teraz?

Gdy wniosek zostanie opracowany i złożony, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na decyzję komisji. W terminie określonym w regulaminie uzyskamy informację o tym, czy nasz wniosek został odrzucony, czy też pozytywnie przeszedł proces weryfikacji. Jeśli nam się poszczęści i znajdziemy się w tej drugiej grupie, w przeciągu kilku tygodni zaproszeni zostaniemy do podpisania umowy o przyznanie dotacji. Wówczas nie pozostanie nam już nic innego, jak tylko należycie wydatkować przyznane pieniądze i pamiętać o skrupulatnym ewidencjonowaniu ponoszonych wydatków. Im dokładniej będziemy to robić, tym mniej problemów będziemy mieć później. Zatem, po raz kolejny – warto być zapobiegliwym.